Sıkça Sorulan Sorular

Pasaport başvuruları -istisnai durumlar dışında- ortlama 1 haftalık bir sürede sonuçlanır. https://epasaport.egm.gov.tr adresinden detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Yaz Okulunun kabul ettiği yaş grubu aralığında olmak programa katılmak için gerekli olan tek şarttır.

Diş fırçası, özel temizlik setleri, özel elbiseler, sözlük gibi elzem eşyaların yanı sıra yanınızda çeşitli özel eşyalar da bulundurabilirsiniz. Yaz aylarında olunmasına rağmen hava her zaman değişkenlik gösterebilir. Soğuk olmamasına rağmen bazı günler serin ve yağışlı geçebilir. Bu yüzden öğrenciler giysi seçimlerinde bu şartlara hazırlı olmalı, ayrıca katılacakları spor etkinliklerini de hesaba katmalıdırlar. Örneğin: En az 7 çift çorap, 1 çift spor ayakkabısı, 1 çift ayakkabı, 1 çift yazlık terlik, 2-3 adet şort, 2-3 adet pantolon, 10 çift iç çamaşırı, 6-7 adet tişört, 2 adet kazak veya sweatshirt, 1 adet mayo, 2 adet havlu ve 1 adet banyo havlusu, yağmurluk, baharlık bir mont, spor sırt çantası, diş macunu ve fırçası, el ve banyo sabunu, şampuan, şemsiye.

Türkiye’de kullandığımız elektrik fişleri Amerika ve İngiltere gibi ülkelerde aracısız kullanılamaz. Voltaj İngiltere’de 240V’tur, cihazlarınızı bu voltajda rahatça kullanabilirsiniz, ancak priz sistemleri farklıdır ve prizler arası uyumu sağlayacak olan ara kitler Londra’da 2 Sterlin karşılığında pazarlarda bulunabilir. 

Yanınıza alacağınız eşyalar fazla ağır olmamalıdır. Yurtdışı uçuşlarında ortalama 20 kilo bagaj ağırlık hakkı vardır. Ayrıca 5 kiloyu geçmeyecek küçük bir el çantası bagaja verilmeden uçağa alınabilir. (Her havayolunun kendine göre belli standartları bulunmaktadır. Bu nedenle kilo limitleri için uçak biletleri üzerinde yazılan esaslar dikkate alınmalıdır.) Hava yolu şirketi olarak ise THY veya gidilecek olan ülkenin yerel havayolunu (British Airways, AirFrance, Alitalia…) tercih etmekteyiz. 

Öğrencilerimiz için bütün masraflarımız hesaplanarak fiyatlarımıza dâhil edilmiştir. Ancak gazoz, çikolata, hediyelik eşya gibi günlük basit harcamalar için öğrencilerin yanlarında haftalık 75-100 Pound bulundurmaları tavsiye edilir. Bizlerin talimatı ile öğrencinin toplam harçlığı rehber öğretmene veya yurt yetkilisine imza ile teslim edilir, öğrenci o paradan her gün günlük harcama oranınca bir miktar alır. Böylece hem parayı kaybetme riski ortadan kalkmış, hem de öğrencimiz fazla harcamamış olur. 

Her ülkeden aileler çocuklarını deniz aşırı ülkelerde gerçekleştirilen bu organizasyonlara emanet ettiklerinden, merkezler öğrencilerin güvenliklerini sağlama yolunda son derece titiz bir sistem geliştirmişlerdir. Yurtlar 24 saat rehber öğretmen ve güvenlik görevlilerinin denetimi altındadır, aileler ise yanlarında konaklayacak olan öğrencileri gözetirler. Titizlikle seçilmiş olan bu aileler, güvenli, kötü huyu olmayan, çocuklar ve gençlere yakın ilgi gösteren, anlayışlı, sorumlu, hoşgörülü kişlerdir. Misafir ettikleri öğrenciler hakkında her gün bölge koordinatörüne rapor veren bu aileler tüm dünya ülke çocuklarını misafir etmiş ve halen de etmekte olan tecrübeli kimselerdir.

 

Okullardan grubun başında gelecek öğretmen, öğrencileri ve ailelerini mutlaka seyahatten önce tanır, irtibat telefonlarını alır. Öğrencilerin listesi, özel bilgileri ve İngiltere’de kalacakları yerler gibi detaylar dahil olmak üzere grup liderinde bulunur. İngilizce pratik yeterliliği önem arzeden grup lideri, İngiliz yasalarına göre 16 yaşından küçük öğrencilerin yolculuk ve İngiltere’deki süre boyunca güvenliğinden birinci derecede sorumlu olduğu gibi, öğrencilerin olmaları gereken yere zamanında varmaları, programın işleyişinde değişiklikler yapma ya da huzursuzluk çıkaranlar olması durumunda müdahale etme gibi durumlarda da sorumludur ve tam yetkilidir. Grup liderinin yanı sıra grubun rehberi ve temsilci okul öğretmenleri günün 24 saati koordinasyon içinde grubun başında olacaklar, en küçük bir sorunda müdahalede bulunacaklardır. 16 yaş altındaki öğrenciler grup liderlerinin refakatine verilir. Bu öğrencilerin para, pasaport, kimlik gibi önemli belgeleri ilk günden grup liderinin ve okul öğretmenlerinin güvencesi altına alınır.

Çoğu öğrencimiz kendi cep telefonlarını yanlarında götürebilmekte ve -telefon kartının yurtdışı kullanıma açık olması şartıyla- sorunsuzca kullanabilmektedir. Bununla birlikte ailelerin çocuklarına cep telefonu vermeleri çok da tavsiye edilmez. Telefonun kaybolabileceği ihtimalinin yanı sıra, öğrenci sık sık kendi ailesi veya arkadaşları ile irtibat kurma kolaylığı elde edeceğinden yurtdışındaki kursundan çok fazla verim almayabilir, ayrıca faturaların kabarması da söz konusu olabilir. Bu yüzden sadece sorumluluk sahibi, telefonuna alışkın ve cep telefonunu nerede ve nasıl kullanması gerektiğini bilen öğrencilere verilebilir. Öğrenci cep telefonu kullanımı ve korunması konusunda çok dikkatli olmalıdır. 

Aile yanında kalacak öğrencilerin adres ve telefonları yurtdışına gitmeden en az 10 gün öncesi ailelerine verilir. Bu nedenle, aileler kolaylıkla çocuklarını arayabilir. Yurtta kalan öğrencileri ailelere önceden verilecek belirli numaralardan aramak da söz konusu olabilir. Ayrıca, Türkiye’den giden grup liderinin cep telefonu aracılığıyla da iletişim kurulabilir, veya öğrenciler ebeveynlerini yurtdışı arama kartlarıyla veya para ödeyerek de arayabilirler.

Uyulması gereken 5 ana kural vardır.

  1. Sessizlik: Gürültü yapmamaya dikkat edilmelidir. Toplu taşım araçları gibi kalabalık ortamlarda rahatsız edecek şekilde yüksek sesle konuşmak kabalık sayılır.
  2. Dakiklik: Sisteme ayak uydurabilmek için kesinlikle dakik olunmalıdır.
  3. Temizlik: Ter kokmak, yıkanmamak, banyoyu pis bırakmak, odayı toplamamak sizi gözden düşürür.
  4. Nezaket ve saygı: Metrolarda ve otobüslerde öncelik daima özürlü, yaşlı ve inen yolcunundur. Karşıdan karşıya geçerken daima yaya geçidinden geçmek gereklidir.
  5. Hareketlerde hızlı olmak: Görülmesi gereken yerlere daha erken varabilmek için zaman kaybetmeden hızlı bir şekilde hareket etmemiz gereklidir. Özellikle metrolara ve trenlere iniş ve binişler kalabalık olmayan bir istasyonda ortalama 10 saniye ile sınırlandırılmıştır. Güvenlik her zaman ön plandadır. Bu nedenle güvenlik kurallarına da dikkat etmek gerekecektir. Grup ile gezerken gözünüz daima grup liderinin taşıdığı bayrakta olmalıdır.

Numaranızı Bırakın Biz Sizi Arayalım.

Bilgilerinizi Bize Gönderecek En Kısa Sürede Müşteri Temsilcilerimiz Sizleri Geri arayacak Bilgilendirme Yapacaklardır.